Kanserin 10 işareti!

En Son Sağlık Haberleri

Takvim’de yer alan habere göre geç bulgu verdiği için erken teşhisi zor olan yumurtalık kanseri kadınların kabusu oldu. Bu kanser türüne karşı düzenli olarak kontrollerin yapılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, hastalığın verdiği 10 belirtiye dikkat çekerek, bunları şöyle sıraladı:

1- Sık bel ağrısı: Eğer kemik erimeniz veya eklem iltihabınız yoksa, o zaman belinizdeki ağrılar yumurtalık kanserinin ciddi bir belirtisi olabilir.

2- Karın ve kalça ağrısı: Bir anda başlayan ve kendiliğinden geçen bu ağrılar sık tekrarlıyorsa mutlaka jinekolojik muayeneden geçin.

3- Düzensiz döngü: İstatistiksel olarak 55 yaşından büyük kadınlarda yumurtalık kanseri riski yüksektir. Ancak, bu her zaman böyle olmayabilir. Yumurtalık kanseri genç kızlarda da görülebilir.

4- İştahsızlık-yorgunluk: Nefes darlığı, bulantı, iştahsızlık ve aşırı yorgunluk yumurtalık kanserinin belirtileri arasında yer alır. Bu şikayetlerden biri veya birkaçıyla hastaneye başvuran kadınların büyük çoğunluğu erken teşhis konulmaktadır.

5- Çabuk doyma: Dolgunluk hissi ya da erken doyma, yumurtalık kanserinin en yaygın belirtilerden biridir. Bu belirti sindirim sorunlarıyla karıştırılabilir.

6- İlişki sırasında ağrı: Cinsel ilişki sırasında basınç ve ağrı yumurtalık kanserinin erken aşamalarında güçlü bir gösterge olabilir. Ne olursa olsun kısa sürede doktorunuza danışmak en iyisidir.

7- Kusma: Uzmanlara göre, yumurtalık kanseri, bazı durumlarda sıklıkla bulantı, karın ağrısı ve kilo kaybına neden olurken bazen de kabızlık yapıyor.

8- Karında şişkinlik: Mide ve karın bölgesindeki şişkinlik ciddiye alınmalı.

9- Saç dökülmesi: Saçların hızlı uzaması kadar dökülmesi de belirtiler arasında.

10- Gaz: Mide ve sindirim sistemi şikayetleri özellikle kanserin erken evrelerinde işaret verir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın