Yaza formda girmek zor değil!..

En Son Kadınca Haberleri

Yeni Asır’da yer alan habere göre yaz aylarının gelmesiyle birlikte daha fit görünmek için şok diyetlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Ancak uzmanlar, ‘Yazın formda görünmek, fazla kilolardan kurtulmak için değil, yaşamınız boyunca sağlıklı olmak için kendinize özel beslenme programını uygulamalısınız’ diyor. Böylece her sene dönemsel olarak vücudunuzu strese sokmaz hayatınızın her anında doğru vücut ağırlığında olmanın tadını çıkarırsınız.

“Ağırlık kaybı olmasını isteyen kişinin en çok dikkat etmesi gereken nokta gerçekten doğru kaybın sağlanması olmalı. Çünkü vücut yağ oranı ile kayıplar o kişinin sağlıklı ağırlıkta olması için anahtar rol oynar.

Size özgü bir beslenme programı da bu noktada önemlidir.

Kısa sürede mucizevi etki yaratan hiçbir şeye inanmayın…

Mutlaka bir diyetisyen eşliğinde beslenme programınızı düzenleyin.

Sabırlı olun, mucizelerden uzak durun.

Sık sık ama az az yeme prensibini hayatınıza yerleştirin.

Yasaklarla dolu bir beslenme programından uzak durun.

Kahvaltı en önemli öğündür. Lütfen atlamayın.

Gün içerisinde 2- 3 litre su içmeye önem gösterin.

Aktif olun.

Ağırlık kaybı konusunda gerçekçi olmanız sizin uzun dönemde de başarılı olmanızı sağlayacaktır. 1 kg yağdan ağırlık kaybetmek içi yaklaşık 700 kalori harcamanız gerekir. Örneğin, siz günde ortalama 500 kalori azaltarak, haftada 0,5- 1 kg ağırlık kaybedebilirsiniz.

Ağırlık kaybetme hızınız yavaşlasa bile motivasyonunuzu düşürmeyin. Diyetisyeninizden mutlaka yardım alın ve sabırlı olun.

Hızlı ağırlık kaybı sağlığınızı olumsuz etkiler.

Aç kalarak diyet yapmak doğru değildir. Çünkü bu durumda metabolizma kıtlık durumuna geçer ve bir sonraki öğünde her ne yerseniz yiyin daha sonra kullanmak için yağ olarak depolar.

Uyku düzeninize dikkat edin.

Çok tahıllı, tam buğday, çavdar gibi ekmekleri seçerek tokluk sürenizi arttırabilirsiniz.

Yeşil çay veya beyaz çay özellikle metabolizmanızı ateşleyerek kilo kaybınızın artmasına destek olur.

Mevsim geçişlerinde ödem şikayetleri artabilir. Bu nedenle gün içinde mutlaka 2,5- 3 litre su tüketmeli ve fonksiyonel çaylardan günde 2 fincan olacak şekilde tüketimi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Alkol tüketimlerinize mutlaka dikkat edin. Ilımlı tüketim miktarının kadınlar için 1 kadeh, erkekler için ise 2 kadeh olduğunu unutmayın.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın