,

Kilo vermek isteyenler aman

En Son Kadınca Haberleri

Akşam’dan Nil Şahin Gürhan’ın yazısı…

Aç gezmek, az yemeye çalışma çabası: Açlık, aç hissetmek gayet normal ve sağlıklı olduğumuzun göstergesi. Açlık hissimiz olmasa yemek yeme isteğimiz de olmaz ve bunun sonucunda beslenme yetersizliğine bağlı birtakım sağlık problemleri yaşamamız kaçınılmaz olur.

Aynı saatte yemeliyim:

“İşim vardı, yemek yiyemedim, saati kaçtı artık yememeliyim” diyerek öğün atlamak, saatlerce aç kalmak  kilo aldırır. Her zaman istediğimiz yiyecekleri bulamayabiliriz. Ancak uzun süre aç kalmaktansa ara öğünlerde ve yiyemediğimiz öğünlerde sağlıklı atıştırmalardan vazgeçmeyin. Metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyin.

Karnınız sürekli açsa:

Normalden fazla ve sürekli açlık hissediyorsak beslenmemizde bazı şeyleri yanlış yapıyoruz demektir. İhtiyacımızdan az yemek vücudumuzun az enerji harcamasına sebep olur.

Az yemek:

Bazı yanlış yargılar ve “Az ye, kilo ver” şeklindeki uygulamalar, sofradan aç olarak kalkmamıza neden olabilir. Öğün saatlerinde tam olarak doygunluğu sağlayamamak diğer öğüne kadar olan süre boyunca aç kalmamıza yol açar. Kan şekerimiz düşer ve bu durumda canımız tatlı isteyebilir. Günün sonunda ve gecenin ilerleyen saatlerinde çoğu zaman bu isteğimize yeniliriz ve ihtiyacımız olandan daha fazlasını yiyebiliriz.

Ana öğünü geçiştirmek:

Ana öğünü bir tabak salatayla geçiştirmek, aç kalmamıza neden olabilir. Midemizi hacim olarak dolduran ve içeriği boş gıdalar tüketmek, yeterli enerji vermediği gibi, kısa bir süre sonra tekrar acıkmanıza neden olur.

Yeterli su içmemek:

Beyinde açlık ve susuzluk merkezi yan yana olduğu için bu iki his karıştırılabilir. Çok su içmediğimiz için bunu daha sık yaşayabiliriz. Bu nedenle susuzluk oluşmadan bol su tüketmeliyiz. 

(NİL ŞAHİN GÜRHAN / AKŞAM)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın