Kadınca Tv Kadınca bilgiler.. Kadınca magazin.. Kadınca yaklaşım..

Kalp hastaları soğuk havaya

En Son Sağlık Haberleri

CİHAN’da yer alan habere göre Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, aşırı soğukların damarları daralttığını ve kalp krizi riskini artırdığını belirterek, kronik kalp rahatsızlığı olan vatandaşların soğuk havalardan kendilerini korumaları gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Erbay, yaptığı açıklamada soğuk havalarda hastalarda mikrobik hadiselerin daha fazla görüldüğünü anlatarak, toplu yerlere gidildiği zamanda mikrobik virüslerinde hızla yayıldığını ifade etti.

Erbay, şunları kaydetti: “Kalp hastalarımız soğuk havaya çok dikkat etmeli. Çünkü, aşırı soğuklar vücut direncini düşürdüğü için gribal enfeksiyon ve bronşiti tetikler. Göğüs ağrılarına yol açar. Bunun yanında damarlarda büzücü etki yarattığından, kalp rahatsızlığı bulunan insanlarda kalp krizi riskini önemli oranda artırır. O yüzden aşırı soğuklarda kalp rahatsızlığı olan hastalar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalı, sıcak ortamda bulunmalıdır. Dışarı çıkıldığında da özellikle kalp bölgesi yani döş kısmı soğuk havaya karşı giysilerle korunmalıdır.”

Gece yatarken yemek yemekten uzak durulması gerektiğini vurgulayan Erbay, “Yatarken yemek yemekten sadece kronik rahatsızlığı olan hastalarımızın değil herkesin uzak durması gerekir. Özellikle kalp rahatsızlığı ve kronik akciğer hastalığı olan hastalarımız özellikle tuzlu, yağlı yiyeceklerden tereyağ, turşu gibi gıdalardan da uzak durması gerekir.” uyarısında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ