Yanlış Diyet Programıyla Zayıflamanın 10 Kötü Sonucu

Yanlış diyet uyguladığınızda zararını yaşınıza ve sağlık durumunuza göre belli bir süreçte görürsünüz. 1 hafta yanlış bir diyet uyguladığınızda problemin başladığını hemen tespit edemeyebilirsiniz. Beslenmede yapılan hatalar uzun vadede vücudunuzda hasar bırakı ancak bazen geri dönüşü olmayabilir. Kalp damar hastalıkları, diabet, osteoporoz gibi hastalıklar uzun süre yanlış beslenmenin de tetiklediği sağlık sorunlarıdır. İdeal kilo kaybı aylık 4 kg civarında olmalıdır. Yavaş ama kalıcı. Hızla verilen kilolar hızla fazlasıyla geri alınmaktadır.

Yanlış diyet uygulamalarının sonuçlarından bazılarına bakalım

  1. Yağ tüketiminizi tamamen sıfırlamayın. Sıfırlarsanız yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerinin yetersizliğine neden olursunuz. Bu vitaminler diyetle aldığınız yağda eriyerek vücudunuz tarafından kullanılabilirler. Yağ içeriği dengesiz ve yetersiz diyetlerle zayıflayan kişilerin bir süre sonra saçları dökülmeye, cansızlaşmaya, tırnakları kırılmaya, cildi soluklaşmaya başlar.
  2. Protein diyetleri uzun vadede böbrek ve karaciğer üzerine olumsuz etki eder. Ayrıca kalsiyum emilimini olumsuz etkileyerek ilerleyen yaşlarda kemik erimelerine zemin hazırlar.
  3. Yanlış diyet uygulamanın en kötü sonucu diyeti bıraktığınızda hızla verdiğinizden daha fazla kilo almaktır.
  4. Eğer bir diyet programı sizin halsiz, bitkin, soluk benizli, sinirli olmanıza neden oluyorsa sizin için kesinlikle yanlıştır.
  5. Yanlış diyet programlarının en acı sonuçlarından birisi de iştah patlamasıdır. Önünü alamadığınız bir besin tüketimi, yemek istemiyorsunuz ve engel olamıyorsunuz ve hızla kilo alarak kilo verme ümidinizi de yitiriyorsunuz.
  6. Sağlıklı bir diyet programının tek bir hedefi olmalıdır. O da yağ hücrelerinizin içindeki yağ miktarı. Eğer yağ yakımı olmadan sadece tartıdaki azalımla yetinirseniz vücudunuzda sarkma ve deformasyon artar. Kastan kaybettiğiniz kilo yeniden kilo aldığınızda kas miktarınızın değil yağ miktarınızın artması ile sonuçlanır. Uzun vadede bu şekilde kilo verip almalar kaslarınızın güçsüzleşmesine neden olur.
  7. Vücudunuzda vitamin ve minerallerin yetersizliğine neden olur. Örneğin B vitaminleri eksikliği sinirlerinizi bozarak depresyona girmenizi, kalsiyum eksikliği kemik dokunuzun bozulmasını, demir eksikliği saç, cilt, tırnaklarınızın sağlıksız olmasına neden olur.
  8. İlerleyen yaşlarda alzaimer riskini artırır.
  9. Kilo almanız kuvvetle muhtemel olduğu için özgüveninizi ve psikolojinizi bozar.
  10. Gerçekten sağlıklı bir diyet programı uygulamaya başladığınızda eskiden yaptığınız tüm yanlış diyetler vücudunuzun kilo vermeye direncini artırır. Bir süre sonra eskisi kadar kolay kilo veremezsiniz. Daha sabırlı, daha uzun diyet uygulamak zorunda kalırsınız.

Dyt.Nesrin Eriş

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın