Kadınca Tv Kadınca bilgiler.. Kadınca magazin.. Kadınca yaklaşım..

Uyurken Kilo Verilebilir mi?

Uyurken kilo vermemizi sağlayacak davranış değişiklikleri ve biyolojik bir takım etmenler bulunmaktadır. Gün içindeki sağlıklı yaşam kurallarına dikkat ederek bu bahsedeceğimiz kurallara da uyarsanız tüm gün yaptıklarınızı desteklemiş ve boşa kürek çekmemiş olursunuz.

  1. Akşam Yemekte tuz tüketimini ve fazla protein tüketimini azaltın.

Besinlerin bir çoğunun içinde bulunan tuzun vücuttaki sıvı dengesinin oluşmasında önemli bir rolü vardır. Tuz kan basıncının düzenlenmesini ve sıvı dengesinin sağlanmasını sağlar. Ancak fazla tuz tüketimi özellikle de akşam yemeğinden sonra vücuttaki su dengesinin bozulmasına ve sabah kalktığımızda ciddi ödemlerin görülmesine neden olur. sabah daha ince, daha sağlıklı uyanabilmek için akşam tuz tüketimini sınırlayın. Aynı şekilde fazla et veya protein içeriği fazla olan besin tükettiğinizde sabah ödem ve halsizlik hissedebilirsiniz.

  1. Öğlen yemeğinde protein tüketimini artırın.

Öğlen yemeğinizde protein içeren et çeşitleri, yumurta vb tüketimini artırarak akşam almamanız gereken proteini alarak metabolizmanızın akşam daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Uyumadan hemen önce egzersiz yapın.

Uyurken vücudun harcayacağı max enerji her bireyin kendi durumuna özel metabolizma hızı enerjisidir. Bu enerjiyi artırabilmek ve gece boyu hem uyuyup hem de metabolizma enerjisini artırabilmek için uyumadan yarım saat önce egzersiz veya kardiyo yapmaktır. Ayrıca yatmadan önce yapılan spor terleme ile de enerji kaybınızı artırır.  Veee gece yatmadan önce yapılan egzersiz her ne kadar hafif olsa bir miktar yorulmanızı ve gece daha rahat uyumanızı da sağlayacaktır.

  1. Bol Su İçin.

Suyun vücudumuz için pek çok faydası vardır. Eğer az su içerseniz; böbrekleriniz yeterince çalışmaz ve böbrek yolu ile vüttaki toksinlerin atılmasını tam olarak yapamaz. Karaciğer vücutta yağ yakımınadan sorumlu organımızdır. Bununla beraber yeterince çalışmayan bazı organlara da destek olur. eğer yeterince su içmezsek karaciğer toksinleri vücuttan atabilmek için de çalışmaya başlar ve böylece daha fazla yük alır. Yağ yakımı ve enerji açığa çıkarma işi ise doğal olarak azalır. Karaciğerin görevini daha iyi yapabilmesi için böbreği çalıştırmak gerekir. Akşam yemeğinden sonra ve yatmadan 1 saat öncesine kadar toplam 4 su bardağı su içmek bize bu konuda çok yardım edecektir.

  1. Yatak Odanızın Hiç ama Hiç Işık olmasın.

Gece boyunca metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının sağlanması için melatonin hormonu salınımının artırılması gerekir. Melatonin hormonunun salınımı ise gece ve tam olarak karanlıkta artar.

  1. Vücut Isınızın önemi.

Çok sıcaklarda metabolizma hızı azalır. Soğuk ortamda vücut ısınabilmek için daha fazla enerji harcar. Gece yatak odasının ısısı 18 derecenin üzerinde olmazsa vücut normal sıcaklığını koruyabilme için daha fazla enerji harcar ve uyurken zayıflamaya destek olur.

  1. Yeşil elma ve nane kokusu

Yeşil elma ve nane kokusunun iştah üzerinde olumlu etkisi vardır. Yatak odanızda yeşil elma aroması içeren bir koku bulundurun veya yatmadan önce burnunuza çok az nane yağı sürün. Sabah kalktığınızda açlık duygusunu azaldığını göreceksiniz.

Dyt.Nesrin Eriş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ