Kadınca Tv Kadınca bilgiler.. Kadınca magazin.. Kadınca yaklaşım..

Soğuk hava prostat için

En Son Sağlık Haberleri

CİHAN’da yer alan habere göre Kendirci, “Soğuktan mümkün olduğunca kaçının. İdrarınızı çok fazla bekletmeyin, uygun ortam varsa çok fazla sıkışmayı beklemeden idrarınızı boşaltın. Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri özellikle akşam saatlerinde sınırlayın.” dedi.

Prof. Dr. Muammer Kendirci’in verdiği bilgiye göre, erkekler fark etmese de 35’li yaşlardan itibaren prostat büyümeye başlıyor. Hemen hemen her erkekte prostat büyümesi olmasına rağmen, idrar yapma alışkanlığında bozulma herkeste olmayabilir. Kendirci, olağan idrar yapma alışkanlığında, tutarlı değişiklikler ortaya çıktığında prostat büyümesinin akla gelmesi gerektiği uyarısı yapıyor. Üroloji Uzmanı Kendirci, şunları kaydetti: “İdrara sık çıkma, gece idrara kalkma, idrar yaparken sızı-yanma, idrarı hemen başlatamama, idrarın kesik-kesik gelmesi, incelmesi, saçılması, idrarı boşaltma süresinin uzaması, birden idrara sıkışma, bazen yetişmekte zorlanma gibi yakınmaları olanlarda prostat büyümesi değerlendirilmelidir. İdrar alışkanlığındaki bu tür bozulmalar erkeklerin yaşam kalitesini etkilemektedir.”

Prostat büyümesi olan erkeklerin kış mevsiminde yakınmalarının arttığına dikkat çeken Kendirci, “Çünkü vücutta soğuktan en çok etkilenen organların başında prostat gelir. Soğuğa maruz kalma durumunda idrar yakınmalarında akut kötüleşmeler beklenebilir. Prostat büyümesi olan erkekler, özellikle kış döneminde bazı tedbirler alarak idrar şikayetlerini kontrol altına alabilirler.” diye konuştu.

Prof. Dr. Muammer Kendirci, prostat büyümesi olanlara şu tavsiyelerde bulunuyor: “İhtiyacınız kadar su için. Tüketeceğiniz suyu zamana yayın; bir seferde çok miktarlar yerine, aralıklı ve makul miktarlar tüketin. Özellikle akşam saatlerinde olmak üzere alkolü sınırlayın. Düzenli fiziksel egzersiz yapın. Yatmadan 2 saat öncesinde su içmeyi bırakın. Stresinizi azaltacak uğraşlara daha fazla zaman ayırın. Soğuk algınlığı ilaçları idrar yakınmalarını artırabilir; doktora danışmadan kullanmayın.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ