Kanserde öncelik erken tanı

En Son Sağlık Haberleri

CİHAN’da yer alan habere göre ancak uzmanların her şeyden önemli gördükleri nokta ise kanserin erken tanısı ve hastalık konusunda insanların asla umutsuzluğa kapılmaması.

1-7 Nisan Kanser haftası nedeniyle açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Onkolojik Cerrahi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kaan Parsak; kanserin, çağın en büyük sağlık sorunlarından biri olduğuna işaret ederek, erken tanının önemine vurgu yaptı. Parsak, hekimler olarak hastanın umutsuzluğa kapılmasını asla kabul etmediklerini dile getirdi. Her kanser hastasının tedavi planının farklı olduğunu aktaran Parsak, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı’nın tam da bu noktada devreye girdiğine işaret etti ve bu sayede hastaya özel yaklaşımlar ile ileri cerrahi girişimlerin son teknolojiyle uygulandığına değindi.

Prof. Dr. Cem Kaan Parsak, kanserde öncelikli hedefin, riskleri azaltmakla birlikte erken tanıyı ön palana çıkarmak olduğuna işaret ederek, modern kanser cerrahisi ve kişiye özel yaklaşımlar ile genel cerrahi içinde yeni şekillenen kanser cerrahisi uzmanları olarak hep birlikte kanserle mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

Onkolojik Cerrahi Birimi’nin, kanser hastalarının cerrahi operasyonlarının gerçekleştirileceği bir birim olarak Balcalı Hastanesi’nde kurulduğunu belirten Parsak, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı’nın bölgede ilk ve tek olarak Balcalı Hastanesi’nde hizmet vermeye başladığını söyledi. Amaçlarının çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalarına daha kaliteli ve özgün sağlık hizmeti vermek olduğunu aktaran Prof. Dr. Parsak, onkolojik rahatsızlığı olan hastalara cerrahi operasyonla müdahale edilmesi, yeni ve son gelişmelerin yakından takip edilerek uygulama işlemlerin yapılması gibi hizmetler verdiklerini, bu sayede hastanın yaşam kalitesinin en üst seviyeye çekilmesini sağladıklarını kaydetti.

Kurulduğu günden bugüne geçen kısa zaman zarfı içerisinde, dâhiliye onkolojiyle birlikte ortak yürüttükleri çalışmalar sayesinde cerrahiye uygun olan hastaları tedavi ettiklerini anlatan Parsak, hastalardan istedikleri tek şeyin ise umutlarını asla yitirmemek olduğunu ifade etti.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın