Kadınca Tv Kadınca bilgiler.. Kadınca magazin.. Kadınca yaklaşım..

Köroğlu Operası, Mersin’de Sanatseverlerle Buluştu

MERSİN Devlet Opera ve Balesi’nin (MDOB), Türk dünyasının dahi bestecilerinden Azerbaycanlı Üzeyir Hacebeyli’nin ölümünün 130’ncü yıldönümü nedeni…

MERSİN Devlet Opera ve Balesi’nin (MDOB), Türk dünyasının dahi bestecilerinden Azerbaycanlı Üzeyir Hacebeyli’nin ölümünün 130’ncü yıldönümü nedeni ile 3 perdelik Köroğlu Operası’nı sahneye taşıdı.

Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Azerbaycan Kültür ve Bakanlığı işbirliği ile seyirci ile buluşan eser, Azerbaycan Devlet Televizyonu tarafından kayıt altına alındı. Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sahnelenen eseri, Vali Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Selman Ada, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, MDOB Sanat Yönetmeni ve Müdürü Vekili Ragıp Ufuk Kasar ile çok sayıda sanatsever izledi.

Temsil öncesi söz alan Genel Müdür Ada, Köroğlu Operası’nın büyük bir katkı ile gerçekleştirildiğini, MDOB sanatçılarının yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan’dan da sanatçıların eserde görev yaptığını söyledi.

Büyükelçi Faig Bagirov da, iki dost ve kardeş ülke arasında süren gelen ilişkilerin her geçen gün daha da büyüdüğünü ifade ederek, “İki kardeş halkın duygu ve düşüncelerinin pekiştirilmesinde kültür ve sanat alanındaki işbirliğimiz özel anlam taşımaktadır. Son yıllarda kültürel ilişkilerimin kapsamı daha da genişleştirilmiş Devlet Opera ve Balesi ile daha sistemli bir zemine oturtulmuştur. Artık daha düzenli hale gelecek olan bu işbirliğinin somut örneği Köroğlu Operası’dır. Mayıs ayında ise yine Üzeyir Hacıbeyli’nin Leyla ile Mecnun adlı eseri Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde sanatseverlerle buluşacaktır” dedi.

Büyükelçi Bagirov konuşmasının ardından Genel Müdür Ada, MDOB Müdür Vekili Kasar, rejisör Eflatun Neimetzade’ye birer plaket verdi. Daha sonra ise Göksay Yaran, Işıl Azaz, Yusuf Ziya Büyükaslan, Emrah Gedik, Erdem Özdemir, Hakan Bölükbaşı, Mustafa Özer, Okan Fidan, Alpay Noyan Özbay, Gülden Vurandemir, Baran Taner, Orhan Güllüler’in da aralarında bulunduğu sanatçılar, balet ve balerinlerden oluşan geniş kadro yaklaşık 3 saat süren eseri sahneledi.

3 perdelik eserde Köroğlu rolünü canlandıran Göksay Yaran 2’nci perde de kiralanan atla sahneye geldi. Bir süre sahnede kalan at daha sonra görevliler tarafından alınırken temsil sonunda salonu dolduranlar sanatçıları uzun süre alkışlayarak teşekkür etti.

Azerbaycan Devlet Televizyonu tarafından kayıt altına alınan eser, 12- 16 Ocak tarihlerinde yeniden sanatseverlerle buluşacak.

FOTOĞRAFLI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ