Bir kas grubunuzu uzun süre kullanmadığınızda zayıflaması kaçınılmazdır. Örneğin bir insan bacağını kırdığında ya da incittiğinde uzun süre tekerlekli sandalye kullanırsa bacağı günden güne zayıflar. Aynı şey göz lenslerimizin etrafındaki kaslar için de geçerlidir.

Hele ki gözlük kullanıyorsanız ve göz egzersizleri yapmıyorsanız görüşünüz gittikçe zayıflar. Göz kaslarınızın da vücudunuzdaki diğer kaslar gibi egzersize ihtiyacı vardır.

Gözlükten kurtulmak ya da her gün saatlerce bilgisayara, telefona bakmaktan yorulan gözlerinizin bozulmasını önlemek istiyorsanız aşağıdakileri uygulamanızı öneririz:

1. Gözlerinizin üstüne baskı uygulamayın (ovuşturmak gibi) ve 2-3 saatte bir gözlerinizi kapatın.
2. Aşağıdaki resimde yer alan 16 egzersizi içeren göz cimnastiğini düzenli olarak yapın (Gözlerinizle çizgileri takip edin).

g%C3%B6zlerinizin-bozulmas%C4%B1n%C4%B1-%C3%B6nlemek-i%C3%A7in-egzersizler[1]

3. Gözlüklerinizden kurtulun.
4. Aşağıdaki resimde yer alan noktalara masaj yapın.
İşaret ve orta parmağınızın ucuyla göz yuvarlağınıza hafif baskı uygulayın. Gözlerinize o kadar hafif dokunmalısınız ki acı hissetmeyin.

Binlerce-%C4%B0nsan-Bu-Metodla-G%C3%B6zl%C3%BCkten-Kurtuldu[1]

Binlerce İnsan Bu Metodla Gözlükten Kurtuldu

5. Dışarıda yürürken uzağa bakmaya çalışın.
6. Zeytinyağlı havuç suyu için.
7. Gözlerinizi sıcak suyla hafifçe yıkayın.
8. Yatağa girmeden en az iki saat önce bilgisayar kullanmayı bırakın.
9. Görüşünüzü kuvvetlendirmek için “Trataka” Hint egzersizini uygulayın:
Görüşü güçlendirmek ve üçüncü gözü aktive etmek için belirli bir nesneye odaklanarak yapılan meditasyona (küçük bir obje, mum ışığı, siyah nokta) Trataka denir.

Bu egzersizin ilk aşamasında, bir sembol ya da objeye her düşünce ve duyguya dikkati vererek ve zihninizi serbest bırakarak sürekli bakmanız gerekir. Gözlerinizden yaşlar geldiğini fark ettiğinizde gözlerinizi kapatıp rahatlatın. Trataka‘nın amacı gözlerinizden yaş gelene kadar objeye bakmaya devam etmektir.

Not: Bu egzersizleri sadece gözlük kullananlar değil, uzun süre bilgisayar başında çalışan ve gözlerinin bozulmasını istemeyen herkes uygulayabilir.

Kaynak: www.makeyourlifehealthier.com