,

‘Gençliğe’ davet eden yeşil besinler!

En Son Kadınca Haberleri

Takvim’de yer alan habere göre Dr. Fevzi Özgönül, bu sorunlara karşı gençlik iksiri 10 muhteşem yeşil besini sıralıyor…

BEZELYE:
Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir sebzedir. A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor gibi mineralleri de içinde barındıran besleyici bir sebzedir.

ENGİNAR:
Karaciğer dostu olarak tanınan enginar, aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinir. Kalp hastalıklarında, romatizma ve gut ile safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır. Toksinleri atar.

BAKLA:
Protein ve vitaminler açısından son derece zengin bir sebze olan baklanın taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca açık kahverengidir. Kuru bakla, taze baklaya göre daha besleyicidir.

BİBERİYE:
Nane ile aynı aileden olan ve hemen hemen her mevsimde bulunabilen biberiye, A, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca yüksek oranda demir içerir. Cilt sağlığı konusunda hayli etkili bir baharattır.

TAZE FASULYE:
İçerdiği lutein, zea-xantin ve beta-karoten gibi antioksidanlar sayesinde vücutta bulunan serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

KUŞKONMAZ:
Vitamin, kalsiyum, magnezyum ve demir zenginidir. Soğuk algınlığı, hazımsızlık, şişkinlik ve ödem atılmasına yardım eder. Karaciğer ve safra kesesi için de yararlıdır. Kemikleri güçlendirir.

TAZE SARIMSAK:
Mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu olarak, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.

BROKOLİ:
A, C, E vitaminleri zenginidir. Ayrıca demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından da oldukça zengindir. Vücudu içeriden besler.

SEMİZOTU:
İdrar söktürür, kanı, üre ve benzeri zararlılardan temizler. Sinirleri yatıştırıp beyin yorgunluğunu geçirir. Şeker hastalarının susuzluğunu azaltır.

ISPANAK:
Demir deposu olarak bilinen ıspanak aynı zamanda A, B, C ve E vitaminleri ile magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından da zengindir. Vücudun direncini arttırır. Kemikleri güçlendirir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın