Kadınca Tv Kadınca bilgiler.. Kadınca magazin.. Kadınca yaklaşım..

‘Gençliğe’ davet eden yeşil besinler!

En Son Kadınca Haberleri

Takvim’de yer alan habere göre Dr. Fevzi Özgönül, bu sorunlara karşı gençlik iksiri 10 muhteşem yeşil besini sıralıyor…

BEZELYE:
Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir sebzedir. A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor gibi mineralleri de içinde barındıran besleyici bir sebzedir.

ENGİNAR:
Karaciğer dostu olarak tanınan enginar, aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinir. Kalp hastalıklarında, romatizma ve gut ile safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır. Toksinleri atar.

BAKLA:
Protein ve vitaminler açısından son derece zengin bir sebze olan baklanın taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca açık kahverengidir. Kuru bakla, taze baklaya göre daha besleyicidir.

BİBERİYE:
Nane ile aynı aileden olan ve hemen hemen her mevsimde bulunabilen biberiye, A, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca yüksek oranda demir içerir. Cilt sağlığı konusunda hayli etkili bir baharattır.

TAZE FASULYE:
İçerdiği lutein, zea-xantin ve beta-karoten gibi antioksidanlar sayesinde vücutta bulunan serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

KUŞKONMAZ:
Vitamin, kalsiyum, magnezyum ve demir zenginidir. Soğuk algınlığı, hazımsızlık, şişkinlik ve ödem atılmasına yardım eder. Karaciğer ve safra kesesi için de yararlıdır. Kemikleri güçlendirir.

TAZE SARIMSAK:
Mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu olarak, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.

BROKOLİ:
A, C, E vitaminleri zenginidir. Ayrıca demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından da oldukça zengindir. Vücudu içeriden besler.

SEMİZOTU:
İdrar söktürür, kanı, üre ve benzeri zararlılardan temizler. Sinirleri yatıştırıp beyin yorgunluğunu geçirir. Şeker hastalarının susuzluğunu azaltır.

ISPANAK:
Demir deposu olarak bilinen ıspanak aynı zamanda A, B, C ve E vitaminleri ile magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından da zengindir. Vücudun direncini arttırır. Kemikleri güçlendirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ