Stres Göz Çevrenizin Hızla Yaşlanmasına Neden Olabilir

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu stresin neden olduğunu göz çevresi yaşlanmasının önüne geçebilmek için yapılabilecekleri anlattı.

Bella Eyes ile genç bakışlar

Bella Eyes yönteminde kaşlar askılama işlemi ile yukarı doğru taşınır. Gözler ve kaşlar olduğundan daha çekik bir görünüme sahip olur. Bu işlemde sadece çekici gözler değil aşağıya düşen göz kenarları, kaz ayağı sorunu ve göz kapağı düşme durumları da ortadan kaldırılabilir. Tüm yüze bakıldığında ise etkisi yüz ve boyun bölgesinde görülebilir. İşlem sonrasında ise kişiler daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşur. Diğer uygulamalara kıyasla daha kolay gibi görünse bile cerrahi bir yöntemdir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman ve tecrübeye sahip plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir.

Endoskoik kantopeksi kesi yöntemiyle işlem gerçekleştirilir. Dikiş ve iz kalmaması için kesilerin deri üzerinde saçlı bölgede bırakılması tercih edilir. İşlem sonrasında ertesin gün gerekli kontrollerin ardında kişi taburcu edilir ve tedavi sürecine evde devam edilir. 10 gün boyunca hasta yüz üstü yatamaz ve yüzüne su değdirmekten kaçınır. 15 gün sonrasında ise işlemden kaynaklı şişlik ve morluklar kendiliğinden geçmeye başlar. Gözle görülebilir etki ise 20. gün ve sonrasında belli olur.Bella Eyes uygulamasını yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle alanında uzmanı bir hekim ile görüşülmesi önemlidir. Uygulama bütün yüzü etkileyeceği için uzman hekim ile birlikte karar verilmelidir. 

Bella Eyes uygulaması sonrası hızlı iyileşme ve tam iz bırakmadan iyileşme için bazı koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu işlem çok uzun ve zor bir cerrahi müdahale değildir, bu nedenle hastanın ciddi komplikasyonlar yaşaması beklenmez ancak belirli noktalara dikkat edilerek daha hızlı iyileşme sağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

• Kesiler genellikle steril stripler ile kapatılır ve 3 gün su değmemesine dikkat edilmelidir. 
• Ortalama bir hafta kadar yüz üstü yatılmaması tavsiye edilir.
• Doktorun öneri ve uyarılarına tam uyum gösterilmelidir.
• İlk bir gün buz uygulamasına devam edilir. Bu bölgedeki şişliğin ve morluğun geçmesini sağlar.
• İşlem sonrası yüzde oluşan ödemler ortalama 1 hafta sonra kendiliğinden geçecektir.
• Operasyondan sonra birkaç gün içinde günlük aktivitelerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.
• Operasyon sırasında oluşan ameliyat izleri 2-3 ay güneş ışığından ve solaryum gibi uygulamalardan korunmalıdır.

Blefaroplasti ile daha genç bakışlara sahip olabilirsiniz 

Blefaroplasti bilinen adı ile göz kapağı cerrahisi günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Bu bölgelerdeki sarkmış deri ve fazla kas dokusu çıkartılarak göz çevresine gergin ve canlı bir görüntü kazandırılır. Yaş ilerlemesi, yer çekimi gibi faktörler ile ciltte sarkmalar oluşur. Bu sarkmalar göz kapaklarında torbalanma, sarkma, renk eşitsizliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar ise göz çevresinde düşen göz kenarı ve kaşlar, kaz ayak oluşumunu tetikler. Zamanla sarkan göz kapağı ve kaşlar kişide görme sorunlarına yol açabilir. Üst göz kapağında doğal olarak kapanması sonucu fazla deri birikmesi, deri birikimiyle görme bozukluğu oluşması ve yorgun görümü olan kişiler üst göz kapağı estetiği yaptırmak için uygun kişilerdir. Aynı zamanda alt göz kapaklarında aşırı deri birikmesi, göz altı torbaları ve siyah halka görüntüsüne sahip olan kişiler de alt göz kapağı estetik yöntemlerini tercih edebilirler.

Genel sağlık durumunda sorun olmayan kadın ve erkeklerde 35 yaş sonrası ameliyatlar uygulanabilir. Genetik olarak sarkık ve göz altı torbasına sahip olan kişiler daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

Kişinin istek ve ihtiyaçları sonucu uzman hekim ile karar verilir. Operasyonlarda ise genellikle lokal anestezi ve sedasyon tercih edilir. Bu sayede kişi uyanık ve rahat bir şekilde acı hissetmeden işlem gerçekleştirilir.

Yapılacak işlem türüne göre 30-45 dk. içinde operasyon tamamlanır. Üst göz kapağı kıvrımdan ve alt kirpik dibinden küçük kesiler açılır. Bu kesilerden girilir ve deri ile kas dokuları ayrılır. Kaslardaki gevşeklik ve torbalara gerekli işlemler yapılır. Tamamlandıktan sonra estetik dikişler ile operasyon bitirilir.